Nederland

Nederland is een van de oprichters van het Eurovisiesongfestival en was er in 1956 dus al bij. Sterker nog: het allereerste songfestivalliedje ooit was kwam van Nederland. Met uitzondering van twee edities die op 4 mei werden georganiseerd (Nationale Dodenherdenking) en twee edities waarbij Nederland vanwege een te laag resultaat thuis moest blijven, werd altijd deelgenomen.

De eerste jaren waren ronduit succesvol met winst in 1957  (Corry Brokken) en in 1959 (Teddy Scholten). Er zouden nog drie overwinningen volgen, in 1969 (toen Lenny Kuhr met haar De troubadour een van de vier nummers één was), in 1975 met de groep Teach-In en het vermaarde Ding-a-dong en uiteindelijk in 2019 met Duncan Laurence's Arcade.

Sindsdien zijn de overwinningen uitgebleven. Nederland organiseerde nog wel de 1980-editie van het festival (omdat Israël voor de tweede keer op rij won en geen geld meer had), en een paar keer werd een positie in de top vijf veroverd, maar over het algemeen gingen de resultaten bergafwaarts. De 'grote droogte' trad in tussen 2005 en 2012 toen Nederland geen enkele keer de halve finale door wist te komen.

Dat veranderde in 2013 met de beslissing van superster Anouk om mee te doen. Ze werd negende en baande de weg voor andere grote namen om mee te doen. Sindsdien is nog maar één keer de finale niet bereikt, was de tweede plek van The Common Linnets met Calm after the storm (2014) een hoogtepunt en culmineerde de nieuw koers in de eerste overwinning sinds 44 jaar: het hierboven al genoemde Arcade van Duncan Laurence.

Bijzonderheden: Nederland leverde in 1964 de eerste deelnemer van Aziatische afkomst op het festival (Anneke Grönloh) en in 1966 de eerste zwarte deelnemer ooit (Milly Scott). Verder is Corry Brokken de enige songfestivalartiest die zowel eerste (1957) als laatste (1958) werd.

Prestatie

Deelnames 60
Gemiddelde Prestatie 40.9%

Deelnames

Jeangu Macrooy
Rotterdam 2020
Jeangu Macrooy — Grow
(Jeangu Macrooy)
Tel Aviv 2019
Duncan Laurence — Arcade
(Duncan Laurence/Joel Sjöö/Wouter Hardy)
1e
498
Lissabon 2018
Waylon — Outlaw in 'em
(Waylon/Ilya Toshinskiy/Jim Beaver)
18e
121
Kyiv 2017
OG3NE — Lights and shadows
(Rick Vol/Rory de Kievit)
11e
150
Stockholm 2016
Douwe Bob — Slow down
(Douwe Bob Posthuma/Jan-Peter Hoekstra/Jeroen Overman/Matthijs van Duijvenbode)
11e
153
Wenen 2015
Trijntje Oosterhuis — Walk along
(Tobias Karlsson/Anouk Teeuwe)
14e
33
Kopenhagen 2014
The Common Linnets — Calm after the storm
(Ilse DeLange/J.B. Meijers/Rob Crosby/Matthew Crosby/Jake Etheridge)
2e
238
Malmö 2013
Anouk — Birds
(Tore Johansson/Martin Gjerstad/Anouk Teeuwe)
9e
114
Bakoe 2012
Joan Franka — You and Me
(Jessica Hoogenboom/Joan Franka)
15e
35
Düsseldorf 2011
3JS — Never alone
(Jaap Kwakman/Jan Dulles/Jaap de Witte)
19e
13
Oslo 2010
Sieneke — Ik ben verliefd (Sha-la-lie)
(Pierre Kartner)
14e
29
Moskou 2009
The Toppers — Shine
(Gordon/Bas van den Heuvel)
17e
11
Belgrado 2008
Hind — Your heart belongs to me
(Tjeerd van Zanen/Hind/Bas van den Heuvel)
13e
27
Helsinki 2007
Edsilia Rombley — On top of the world
(Tjeerd Oosterhuis/Martin Gijzemijter)
21e
38
Athene 2006
Treble — Amambanda
(Caroline Hoffman/Djem van Dijk/Niña van Dijk)
20e
22
Kyiv 2005
Glennis Grace — My impossible dream
(Robert D. Fischer/Bruce Smith)
14e
53
Istanbul 2004
Re-union — Without you
(Ed van Otterdijk/Angeline van Otterdijk-van Neerven)
20e
11
Riga 2003
Esther Hart — One more night
(Tjeerd van Zanen/Alan Michael)
13e
45
Kopenhagen 2001
Michelle — Out on my own
(André Remkes/Dirk Jan Vermeij)
18e
16
Stockholm 2000
Linda Wagenmakers — No goodbyes
(John O'Hare/Ellert Driessen)
13e
40
Jeruzalem 1999
Marlayne — One good reason
(Tjeerd van Zanen/Alan Michael)
8e
71
Birmingham 1998
Edsilia Rombley — Hemel en aarde
(Eric van Tijn/Jochem Fluitsma)
4e
150
Dublin 1997
Mrs. Einstein — Niemand heeft nog tijd
(Ed Hooijmans)
22e
5
Oslo 1996
Maxine & Franklin Brown — De eerste keer
(Piet Souer/Peter van Asten)
7e
78
Dublin 1994
Willeke Alberti — Waar is de zon
(Edwin Schimscheimer/Coot van Doesburgh)
23e
4
Millstreet 1993
Ruth Jacott — Vrede
(Eric van Tijn/Jochem Fluitsma/Henk Westbroek)
6e
92
Malmö 1992
Humphrey Campbell — Wijs me de weg
(Edwin Schimscheimer)
9e
67
Zagreb 1990
Maywood — Ik wil alles met je delen
(Alice May)
15e
25
Lausanne 1989
Justine Pelmelay — Blijf zoals je bent
(Jan Kisjes)
15e
45
Dublin 1988
Gerard Joling — Shangri-la
(Peter de Wijn)
9e
70
Brussel 1987
Marcha — Rechtop in de wind
(Peter Koelewijn)
5e
83
Bergen 1986
Frizzle Sizzle — Alles heeft ritme
(Peter Schön/Rob ten Bokum)
13e
40
Luxemburg 1984
Maribelle — Ik hou van jou
(Peter van Asten/Richard de Bois)
13e
34
München 1983
Bernadette — Sing me a song
(Piet Souer/Martin Duiser)
7e
66
Harrogate 1982
Bill van Dijk — Jij en ik
(Dick Bakker/Liselore Gerritsen)
16e
8
Dublin 1981
Linda Williams — Het is een wonder
(Cees de Wit/Bart van der Laar)
9e
51
Den Haag 1980
Maggie MacNeal — Amsterdam
(Alex Alberts/Frans Smit/Sjoukje Smit/Robert Verwey )
5e
93
Jeruzalem 1979
Xandra — Colorado
(Rob Bolland/Ferdi Bolland/Gerard Cox)
12e
51
Parijs 1978
Harmony — 't Is Ok
(Eddy Ouwens/Dick Kooyman/Toon Gispen)
13e
37
Londen 1977
Heddy Lester — De mallemolen
(Frank Affolter/Wim Hogenkamp)
12e
35
Den Haag 1976
Sandra Reemer — The party's over now
(Hans van Hemert)
9e
56
Stockholm 1975
Teach-In — Ding-a-dong
(Dick Bakker/Will Luikinga/Eddy Ouwens)
1e
152
Brighton 1974
Mouth & MacNeal — I see a star
(Hans van Hemert/Gerrit den Braber/Piet Souer)
3e
15
Luxemburg 1973
Ben Cramer — De oude muzikant
(Pierre Kartner)
14e
69
Edinburgh 1972
Sandra & Andres — Als het om de liefde gaat
(Hans van Hemert/Dries Holten)
4e
106
Dublin 1971
Saskia & Serge — Tijd
(Joop Stokkermans/Gerrit den Braber)
6e
85
Amsterdam 1970
Patricia and Hearts of Soul — Waterman
(Pieter Goemans)
7e
7
Madrid 1969
Lenny Kuhr — De troubadour
(Lenny Kuhr/David Hartsema)
1e
18
Londen 1968
Ronnie Tober — Morgen
(Joop Stokkermans/Theo Strengers)
16e
1
Wenen 1967
Thérèse Steinmetz — Ring-dinge-ding
(Johnny Holshuyzen/Gerrit den Braber)
14e
2
Luxemburg 1966
Milly Scott — Fernando en Filippo
(Cees Bruyn/Gerrit den Braber)
15e
2
Napels 1965
Conny Vandenbos — 't Is genoeg
(Johnny Holshuysen/Joke van Soest)
11e
5
Kopenhagen 1964
Anneke Grönloh — Jij bent mijn leven
(René de Vos/Ted Powder)
10e
2
Londen 1963
Annie Palmen — Een speeldoos
(Dick Schallies/Pieter Goemans)
13e
0
Luxemburg 1962
De Spelbrekers — Katinka
(Joop Stokkermans/Henny Hamhuis/Lodewijk Post)
13e
0
Cannes 1961
Greetje Kauffeld — Wat een dag
(Dick Schallies/Pieter Goemans)
10e
6
Londen 1960
Rudi Carrell — Wat een geluk
(Dick Schallies/Willy van Hemert)
12e
2
Cannes 1959
Teddy Scholten — Een beetje
(Dick Schallies/Willy van Hemert)
1e
21
Hilversum 1958
Corry Brokken — Heel de wereld
(Benny Vreden)
9e
1
Frankfurt 1957
Corry Brokken — Net als toen
(Guus Jansen/Willy van Hemert)
1e
31
Liedje 1: Jetty Paerl - Liedje 2: Corry Brokken — 1: De vogels van Holland - 2: Voorgoed voorbij
(1: Cor Lemaire/Annie M.G. Schmidt - 2: Jelle de Vries)
2e
0

Gerelateerde berichten