Zwitserland

Zwitserland is een van de oprichters van het Eurovisiesongfestival. De eerste editie (1956) werd niet alleen op Zwitserse bodem gehouden (Lugano), maar het land won ook meteen - met Lys Assia en haar Refrain.

Lys Assia kwam vaker terug naar het festival en was uiteindelijk verantwoordelijk voor vier Zwitserse inzendingen, evenveel als het trio Peter, Sue & Marc, maar dat zong wel elke keer in een andere taal: het Frans, Duits, Engels en Italiaans. Niet zo vreemd overigens, voor de Zwitsers: er zijn tenslotte vier landstalen. Het meest werd er overigens in het Frans gezongen en het minst vaak in het Reto-Romaans.

De Zwitsers zonden vaak artiesten die elders vandaan kwamen. Het meeste succes hadden ze met een zangeres uit Canada: de latere wereldster Céline Dion, die in 1988 won met Ne partez pas sans moi.

De laatste jaren gaat het veel minder goed: bij de laatste twaalf edities bereikten de Zwitserse inzendingen maar twee keer de finale, en vier keer was het land zelfs allerlaatste.

Prestatie

Deelnames 60
Gemiddelde Prestatie 41.3%

Deelnames

Gjon's Tears
Rotterdam 2020
Gjon's Tears — Répondez-moi
(Alizé Oswald/Xavier Michel/Jeroen Swinnen/Gjon Muharremaj)
Tel Aviv 2019
Luca Hänni — She got me
(Laurell Barker/Frazer Mac/Luca Hänni/Jon Hällgren/Lukas Hällgren)
4e
364
Lissabon 2018
ZiBBZ — Stones
(Laurell Barker/Corinne Gfeller/Stefan Gfeller)
13e
86
Kyiv 2017
Timebelle — Apollo
(Elias Näslin/Alessandra Günthardt/Nicolas Günthardt)
12e
97
Stockholm 2016
Rykka — The last of our kind
(Christina Maria Rieder/Mike James/Jeff Dawson/Warne Livesey)
18e
28
Wenen 2015
Mélanie René — Time to shine
(Mélanie René)
17e
4
Kopenhagen 2014
Sebalter — Hunter of stars
(Sebastiano Paù-Lessi)
13e
64
Malmö 2013
Takasa — You and me
(Georg Schlunegger/Roman Camenzind/Fred Herrmann)
13e
41
Bakoe 2012
Sinplus — Unbreakable
(Gabriel Broggini/Ivan Broggini)
11e
45
Düsseldorf 2011
Anna Rossinelli — In love for a while
(David Klein)
25e
19
Oslo 2010
Michael von der Heide — Il pleut de l'or
(Michael von der Heide/Pele Loriano/Heike Kospach/André Grüter)
17e
2
Moskou 2009
Lovebugs — The highest heights
(Adrian Sieber/Thomas Rechberger/Florian Senn/Lovebugs)
14e
15
Belgrado 2008
Paolo Meneguzzi — Era stupendo
(Pablo Meneguzzo/Vincenzo Incenzo)
13e
47
Helsinki 2007
DJ BoBo — Vampires are alive
(DJ BoBo)
20e
40
Athene 2006
Six4One — If we all give a little
(Ralph Siegel/Bernd Meinunger)
16e
30
Kyiv 2005
Vanilla Ninja — Cool vibes
(David Brandes)
8e
128
Istanbul 2004
Piero Esteriore & the MusicStars — Celebrate
(Greg Manning)
22e
0
Tallinn 2002
Francine Jordi — Dans le jardin de mon âme
(Francine Lehmann)
22e
15
Stockholm 2000
Jane Bogaert — La vita cos'è?
(Bernie Staub/Thomas Marin)
20e
14
Birmingham 1998
Gunvor — Lass Ihn
(Gunvor Guggisberg/Egon Egemann)
25e
0
Dublin 1997
Barbara Berta — Dentro di me
(Barbara Berta)
22e
5
Oslo 1996
Kathy Leander — Mon cœur l'aime
(Soren Mounir)
16e
22
Dublin 1994
Duilio — Sto pregando
(Giuseppe Scaramello)
19e
15
Millstreet 1993
Annie Cotton — Moi, tout simplement
(Christophe Duc/Jean-Jacques Egli)
3e
148
Malmö 1992
Daisy Auvray — Mister Music Man
(Gordon Dent)
15e
32
Rome 1991
Sandra Simó — Canzone per te
(Renato Mascetti)
5e
118
Zagreb 1990
Egon Egemann — Musik klingt in die Welt hinaus
(Cornelia Lackner)
11e
51
Lausanne 1989
Furbaz — Viver senza tei
(Marie Louise Werth)
13e
47
Dublin 1988
Céline Dion — Ne partez pas sans moi
(Nella Martinetti/Atilla Şereftuğ)
1e
137
Brussel 1987
Carole Rich — Moitié, moitié
(Jean-Jacques Egli)
17e
26
Bergen 1986
Daniela Simmons — Pas pour moi
(Atilla Şereftuğ/Nella Martinetti)
2e
140
Göteborg 1985
Mariella Farré & Pino Gasparini — Piano, piano
(Anita Kerr/Trudi Müller-Bosshard)
12e
39
Luxemburg 1984
Rainy Day — Welche Farbe hat der Sonnenschein
(Günther Loose)
16e
30
München 1983
Mariella Farré — Io così non ci sto
(Thomas Gonzenbach/Remo Kessler/Nella Martinetti)
15e
28
Harrogate 1982
Arlette Zola — Amour on t'aime
(Alain Morisod/Pierre Alain)
3e
97
Dublin 1981
Peter, Sue & Marc — Io senza tei
(Peter Reber/Nella Martinetti)
4e
121
Den Haag 1980
Paola — Cinéma
(Peter Reber/Véronique Müller)
4e
104
Jeruzalem 1979
Peter, Sue & Marc & Pfuri, Gorps & Kniri — Trödler und Co.
(Peter Reber)
10e
60
Parijs 1978
Carole Vinci — Vivre
(Alain Morisod/Pierre Alain)
9e
65
Londen 1977
Pepe Lienhard Band — Swiss Lady
(Peter Reber)
6e
71
Den Haag 1976
Peter, Sue & Marc — Djambo, djambo
(Peter Reber)
4e
91
Stockholm 1975
Simone Drexel — Mikado
(Simone Drexel)
6e
77
Brighton 1974
Piera Martell — Mein Ruf nach dir
(Pepe Ederer)
14e
3
Luxemburg 1973
Patrick Juvet — Je vais me marier, Marie
(Patrick Juvet/Pierre Delanoë)
12e
79
Edinburgh 1972
Véronique Müller — C'est la chanson de mon amour
(Véronique Müller/Catherine Desage)
8e
88
Dublin 1971
Peter, Sue & Marc — Les illusions de nos vingt ans
(Peter Reber/Maurice Tézé)
12e
78
Amsterdam 1970
Henri Dès — Retour
(Henri Dès)
4e
8
Madrid 1969
Paola del Medico — Bonjour, bonjour
(Henry Mayer/Jack Stark)
5e
13
Londen 1968
Gianni Mascolo — Guardando il sole
(Aldo D'Addario/Sanzio Chiesa)
13e
2
Wenen 1967
Géraldine — Quel cœur vas-tu briser?
(Daneil Faure/Gérard Gray)
17e
0
Luxemburg 1966
Madeleine Pascal — Ne vois-tu pas?
(Pierre Brenner/Roland Schweizer)
6e
12
Napels 1965
Yovanna — Non, à jamais sans toi
(Bob Calfati/Jean Charles)
8e
8
Kopenhagen 1964
Anita Traversi — I miei pensieri
(Giovanni Pelli/Sanzio Chiesa)
13e
0
Londen 1963
Esther Ofarim — T'en va pas
(Géo Voumard/Émile Gardaz)
2e
40
Luxemburg 1962
Jean Philippe — Le retour
(Géo Voumard/Émile Gardaz)
10e
2
Cannes 1961
Franca di Rienzo — Nous aurons demain
(Géo Voumard/Émile Gardaz)
3e
16
Londen 1960
Anita Traversi — Cielo e terra
(Mario Robbiani)
8e
5
Cannes 1959
Christa Williams — Irgendwoher
(Lothar Löffler)
4e
14
Hilversum 1958
Lys Assia — Giorgio
(Paul Burkhard/Fridolin Tschudi)
2e
24
Frankfurt 1957
Lys Assia — L'enfant que j'étais
(Géo Voumard/Emile Gardaz)
8e
5
Beide liedjes: Lys Assia — 1: Das alte Karussell - 2: Refrain (winnaar)
(1: Georg Betz-Stahl/Fernando Paggi - 2: Géo Voumard/Emile Gardaz)
1e
0

Gerelateerde berichten